1. ДАН – Saturday – 20.09. 2025. лет Београд – Истанбул – Санкт-Петерсбург
Окупљање групе испред Аеродрома Никола Тесла у 13.25ч.
Пријава на лет, пасошка контрола. Лет у (16ч) , очекивано слетање у Истанбул 18.50ч и преседање на други лет. Полазак из Истанбула у 20.25ч лет око три и по сата. Слетање око поноћи, аеродром Пулково, Санкт-Петерсбург.
Upon completion of the airport formalities, board the groups on the bus. Transfer to the hotel.
ХОТЕЛ ”Cosmos Pulkovskaja 4” се налази у мирном делу града, 15 минута вожње од центра града.
2. ДАН – Sunday – 21.09.2025. → Мала Госпојина – Света Литургија – храм Св. Харалампија -Коваљово ( незванично Подворје Српске цркве у Русији ), Петро-Павловски град- твђава, крстарење Невом
Литургија у храму св. Харалампија ( Коваљово), чија заједница има сталне и чврсте везе са Србијом, овде су често у посети ходочасници из Србије и мештани петербуршки Срби. На зидовима храма су иконе најпознатијих српских светитеља, којима се редовно, са великом љубављу служе службе. Ручак.
Посета Петро-Павловској тврђави, место где су сахрањени Цареви династије Романов; тврђава је из раног 18. Века, око које је израстао историјски центар града Санкт Петербурга. Налази се на острву у реци Неви, и користи се пре свега као простор за изложбе и музеје, као парк и туристичка атракција.
Крстарење Невом – факултативно, уколико временски услови буду дозвољавали.
Arrival at the hotel. Free time. Overnight.
3. ДАН – Monday – 22.09.2025. Капела блажене Ксеније Петербургшке, манастир Св. Јован Кроштатски, Исаакијевски сабор
Доручак. Посета капели блажене Ксеније Петербургшке, где се налазе њене Свете мошти. Читање акатиста испред капеле.
Посета манастиру св.Јована Кронштадтског, где се налазе мошти великог светитеља и чудотворца Јована. Пауза за ручак.
Посета Исаакијевском сабору – једном од најзначајнијих симбола града и једном од најлепших православних светиња на свету, са три предивна олтара, 350 скулптура и 122 стуба , посвећеног преп.Исаакију Далматском. Три руска цара из поштовања према свем државном претходнику су у току скоро пола века учествовали у изградњи овог сабора споменика. У близини Сабора на обали реке Неве стоји један од симбола Петрограда, чувени Бакрени Коњаник – споменик цару Петру Првом, који је подигла царица Катарина Друга. Са Саборне колонаде, са висине од 43 метара, можемо да уживамо у панорами центра града одозго.
Arrival at the hotel. Free time. Overnight.
4. ДАН – Уторак – 23.09. 2025. Александро-Невска лавра, црква Благовештења, Достојевски, Чајковски… Спас на крви , ЕРМИТАЖ
Литургија у Александро- Невској Лаври, Молебан са акатистом испред моштију Светог благоверног кнеза Александра, обилазак цркве Благовештења.
Од познатих Срба овде је сахрањен и војни губернатор Санкт Петербурга, генерал Михаило Милорадовић, пореклом Херцеговац, који се истакао у Наполеоновим ратовима и који је важио за омиљеног ученика великог Суворова.
Овде почива и гроф Сава Владиславић, један од најутицајнијих Срба 18. века, дипломата и саветник руског цара Петра Првог. Разграничио је Русију и Кину, основао руску обавештајну службу, а био је и утемељивач српско-руских односа. Умро је 1738. у Санкт Петербургу.
Овде су сахрањена и двојица великих бораца за спасење православља и за спасење јединства српске Цркве — последњи српски патријарх из времена турске владавине Василије Јовановић-Бркић и владика и митрополит цетињски Василије Петровић Његош, писац прве домаће историје Црне Горе.
Екскурзија широм Лавре, посета Лаврского гробља најпознатијих руских уметника (где почивају Достојевски, Чајковски, Корсаков, Глинка…).
Посета сабору Спаса на Крви, место где је извршен атентат на цара Алексадра Другог. Право ремек дело руске црквене архитектуре с краја 19.века. У мозаичким радовима су учествовали најбољи руски сликари тог времена – В.М. Васнецов и М.В.Нестеров. Мозаик Спаса на Крво се може упоредити са ремек делом српског мозаика на Опленцу. У њему се чува део калдрме на којој је цар смртно рањен.
24.09. Новгород – Тројице – Сергијева лавра
25.09. Мур, Св. Петар и Февронија – Дивијево
26.09. Владимир – Москва
27.09. Литургија на Крстовдан у Москви – Црвени трг – Кремљ
28.09. Литургија у Саборном храму у Москви – Сретењски манастир 29.09. Владимирска икона Мајке Божије Третј, галерија – Донски манастир – Данилов манастир 30.09. Москва – Београд
Цена 1.600 евра
Ермитаж ( факултативно )
Ермитаж чува више од три милиона споменика културе различитих епоха и народа: од најдревнијих времена до данас, од античке културе и Старог истока до Западне Европе и Русије. То су слике, графике, скулптуре, монете и медаље, као и археолошки материјал.
Експонати из збирке Ермитажа изложени су у више од 500 сала укупне површине од око 100 хиљада квадратних метара. Милиони посетилаца сваке године долазе у музеј како би видели раскошне ентеријере Зимског дворца, ремек-дела Рафаела, Ђорђонеа, Тицијана, Рубенса, Леонарда да Винчија, Рембранта, Веласкеза, сликара импресиониста и других великих мајстора.
Више детаља ускоро.